HARTING’te çalışmak

People, Power, Partnership

HARTING’in bir işveren olarak net bir pozisyonu ve politikası vardır: Bu, “People Power Partnership” açıklaması ile ifade edilir. İddiamızı net bir şekilde ve güvenilirlikle formüle etmeye çalıştık!

Vizyonumuz :

  • İnsanlar için geleceği, teknoloji ile şekillendirmek istiyoruz.
  • Global bir firma haline gelmek istiyoruz.
  • İnsanlar için değerler yaratmak istiyoruz.

PEOPLE

Çalışanlarımız başarımız için temeldir, ilgi odağıdırlar. Bu ilke, HARTING ailesi üyelerine ve yönetimine kararlarında  kılavuzluk eder.  HARTING yöneticilerle birlikte çalışanların en iyi şekilde geliştirilebilecekleri ve eğitilebilecekleri yenilikçi bir çevre yaratır.

Bu, yüksek kalitede geniş tabanlı eğitimi, bireysel kariyer planlarını, esnek çalışma saati modellerini ve performansa dayalı ücretlendirmeyi kapsar.

İnsanlar için değerler yaratmak istiyoruz : Buna da küçük veya büyük,ulusal veya uluslararası takım çalışmaları sayesinde ulaşıyoruz.

POWER

Gücümüzü, dinamik pazarların en tepesindeki yerini koruyan yenilikçi ve yüksek kalite ürünlerden, karşılıklı değer artışından ve giderek genişleyen bir kırsal çevreden alıyoruz.

Seçkin ürünlerimizi büyük bir enerji ile geliştirebilmek, üretebilmek, tanıtabilmek ve dağıtabilmek için pek çok sorumluluğa sahip özel ve kalifiye çalışanlarla beraberiz. 

PARTNERSHIP

Aile şirketi ilişkilerimiz ortaklık temeline dayanır. Buna, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz tarafından her zaman dikkat edilir. Bunun temeli, büyümemiz ve finansal bağımsızlığımızdır. Böylece çalışanlarımıza ve ailelerine yüksek seviyede bir planlama güvenilirliği sunuyoruz. Uluslararası pazarlarda büyümeye devam ediyoruz. Dünyanın pek çok bölgesinde kendi evimizde gibiyiz ve ülkemize bağlıyız çünkü bunun için kendimizi sorumlu hissediyoruz.

HARTING olarak hedeflerimiz:

  • Teknolojik değişimi ve gelişimi gerçekleştirerek müşterinin avantajlarını arttırmak
  • Büyüyen pazarlara odaklanmak
  • Etkili ve sürdürülebilir süreçleri tasarlamak ve yönetmek
  • Çözüm odaklı yeni fikirlere daima açık ilerlemek
  • Bağımsız bir aile şirketi olarak kalmak